I Powiatowe Spotkanie Seniorów, które odbyło się 29 czerwca w Gajówce „Prochowy Młynek” w Bartnikach zgromadziło blisko 100 przedstawicieli organizacji i grup senioralnych. Był to czas integracji, wymiany doświadczeń oraz rozmów o pomysłach na wspólne działania, na które Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych i Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org” przeznaczą kwotę 42 000,00 zł. Spotkanie aktywnych osób po sześćdziesiątym roku życia zorganizowane zostało w ramach projektu Partnerstwa Sieci Inicjatyw Senioralnych.

– By podjąć owocną współpracę, należy się poznać, nawiązać dobre relacje, sprecyzować wspólne cele w działaniach społecznych. Dlatego zachęcamy organizacje do współpracy między sobą i budowania dobrych relacji z samorządem i lokalnym biznesem – mówi Jakub Kamiński z Kuźni Inicjatyw.

Stąd obecność na spotkaniu gości specjalnych: Sebastiana Litewnickiego – Sekretarza Powiatu Żyrardowskiego i Michała Staniaka – Wójta Gminy Puszcza Mariańska. Obaj samorządowcy zapewnili o wsparciu ruchu senioralnego i zrozumieniu jak ważny jest to element życia społecznego chociażby ze względu na rosnącą liczbę osób starszych. Katarzyna Niewczas z MIRIES-u przedstawiła natomiast założenia konkursu na inicjatywę senioralną. Organizacje i grupy seniorów mogą pozyskać środki na realizację własnych pomysłów.

Głównymi bohaterami spotkania byli oczywiście seniorzy z różnych grup i organizacji działających na terenie powiatu żyrardowskiego. Był to czas wspólnych śpiewów, radosnej zabawy i przyjaznej atmosfery. Specjalne programy artystyczne przygotowali: Stowarzyszenie Seniorów Jarzębinki z Puszczy Mariańskiej, Stowarzyszenie Seniorów Żyrardowianka razem z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Żyrardowie oraz Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów ze Mszczonowa. Nie zabrakło oczywiście czasu na wspólne rozmowy o pomysłach na najbliższe działania senioralne.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Partnerstwo Sieci Inicjatyw Senioralnych”, który realizują Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych i Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org” w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Projekt obejmuje szkolenia, wyjazdy studyjne, wsparcie finansowe i doradcze dla organizacji i grup senioralnych z powiatu żyrardowskiego.

Kategorie: Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *